saffetozturk
25 Takipçi | 1 Takip
14 02 2013

Ana Sayfam

 

 

         Silifke’den Mut’a doğru Göksu ırmağı, başını taştan taşa çalan bir aşık gibi çılgın. Baba ocağından, ana kucağından kopar gibi kopmuş Torosların bağrından. Dorukların kar sularıyla, kartal çimeklerinin sonsuz gururuyla beslemiş kendini. Akdeniz’le kucaklaşmanın özlemi fışkırıyor dudaklarında. Dağları yırtıp yol eğleyerek yürüyor. Uçurumlarda yemyeşil türküler yakıyor gökyüzüne. Coşkulu sularında bazen kuş sürüleri bazen güneş oynaşıyor. Geçerken selamladığı her orman, özlemine yeşil bir yazma düşüyor. Akdeniz’i kucaklayan her Göksu damlası, aşk sınır tanımaz, aşk sınır tanımaz, diyor .  

 İLÇEMİZDE YETİŞEN BAHÇE BİTKİLERİ HAKKINDA KISA BİLGİLER          

      Mut; bulunduğu coğrafi yapı nedeniyle yılın oniki ayı ürün elde edilebilen bir bölgede bulunuyor. Kaysı ve zeytinin yanı sıra erik, incir, elma, ceviz, nar, üzüm ile sebze üretimi yapılan ilçede hayvancılık üretimide oldukça gelişmiştir.

 

        TARİHİ ESER NEDİR?  

 Çok geniş bir anlama sahiptir. Kısaca anlatmak gerekirse genelde yok olmuş devletlerin, milletlerin yaşadığı dönemlerden kalan yapılar, ibadet yerleri, devlet binaları, çeşme, köprü v.s, bunların dışında ev eşyaları, süs eşyaları dönemim paraları gibi günlük kullanımda  ne varsa bu materyallerin hepsi tarihi eserdir.                                                                                    

           

     

905
0
0
Yorum Yaz