saffetozturk
25 Takipçi | 1 Takip
31 12 2009

Çamlıca (Beci) Köyü

  KÖYE ULAŞIM:

                Mut'un batısında,Mut-Ermenek karayolu üzerindedir. Mut'tan Ermenek yoluna saptıktan sonra sırayla Barabanlı, Fakırca, Hamam, Suçatı, Kırkkavak, Zeytinçukuru ve Evren köyünü geçtikten sonra köye ulaşılır. Bu kadar köy içinden geçtiği için yol oldukça manzaralı ve eğlencelidir.Mut-Ermenek karayolu ile Sazak deresi arasında kurulan köy Mut merkezine 35 km ve Mersin'e 195 km mesafededir. Mut’a sürekli seferler düzenleyen Mut Taşıyıcılar Kooperatifine ait 1 Minibüs vardır.

KÖY HAKKINDA GENEL BİLGİ

              Eski adı Beci olan köyün kökeni, Mamalı Aşiretinin Becili Cemaati'dir. 1500 yılına ait Tapu Tahrir Defterinde Beci adıyla kayıtlı 44 haneli bir köy olduğu görülür. Köyün; "Daha önce Evren ile Çamlıca köyleri arasında "Yıkık Cami" denen yerleşim yerinde kurulduğu ve bir veba salgınından sonra köylünün burayı terk edip şimdi bulunduğu yere yerleştiği anlatılmaktadır." 1980 den sonra Beci isminin değiştirilmesi gündeme gelmiş ve köyün yeni ismi çevrede çok yetişen çam ağaçlarından etkilenilerek Çamlıca olarak değiştirilmiştir. Fakat çevre köylerinde ve Mut merkezinde yaşayanlar Beci ismini daha çok kullanır, Çamlıca ismi pek fazla kullanılmaz. 
           Köyün, sağlık evi, köy konağı, içme suyu, su deposu ve umumi WC'si bulunmaktadır. İlköğretim okulu faal durumdadır.Köyün yolu asfalttır. Mut-Ermenek arası yol köyün içinden geçerken, çevresinden geçen yeni bir yol açılmıştır. Şimdi her iki yolda kullanılmaktadır.  Ayrıca köyde 2 Hızar, 2 Değirmen 2 Bakkal, 2 Kahvehane, 1 Kuaför vardır.
 
KÖYÜN COĞRAFYASI
            Mut - Ermenek karayolu üzerinde yer alan köy, Mut'tan Ermenek'e giden ve Ermenek'ten Mut'a gelen arabaların mola vermeleri gereken bir yerde bulunmasından dolayı önemli bir uğrak yeridir. Mola yerinde buz gibi suyu ve asırlık çınarları vardır. Merkez köy statüsünde olan Çamlıca'nın, kırsal kesimde üç yerleşim yeri vardır. Suyun doğusunda Eski Köy, batısında nispeten hayvancılık yapmaya elverişli dağınık vaziyetteki Kale Civarı ve yeni yerleşime açılan Aşağı Sala dır.
            Eski ve yeni yapıların iç içe geçtiği köy, toplu yerleşim özelliği gösterir. Köyün içinde bulunan tarihi çınar ağaçlarının gölgesinde serinlemek ve gürül gürül akan çeşmenin suyundan içmek oldukça zevklidir. 1985 yılında kadastro çalışmaları tamamlanan köy 10.022 dönümdür.

KÖYÜN NÜFUSU 
         
Çamlıca, 1500 yılı Tapu Tahrir Defterinde 44 haneli (tahmini 220 kişi); 1584'te ise 48 haneli (tahmini 277 kişi) bir köy olarak kayıtlıdır. 1913'te nüfusu biraz artarak 312 kişiye çıkmıştır. Köyün nüfusu 1990'lı yıllara kadar istikrarlı bir artış göstermesine rağmen, bu tarihten sonra, ilçenin diğer bazı köylerinde de görüleceği gibi gerilemiştir. 2005 nüfus sayımına göre 270'i kadın, 299'u erkek olmak üzere 569 kişidir.Hane sayısı ise 170'dir.   
KÖYDE SOSYAL ve EKONOMİK HAYAT
            Köyün geçim kaynağı Hayvancılık ve Tarımdır. Ayrıca Ticari hayatın olduğu da görülür. Köyde 1982 yılında Çamlıca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulmuş 1995 yılında da 100 x 2 Süt Sığırcılık Projesi hayata geçirilmiştir. Kayısı, üzüm, nar, incir, zeytin, antepfıstığı gibi meyve ve diğer birçok bahçe sebzeleri yetiştiriciliği gibi Akdeniz İklimine mahsus ürünler organik olarak bolca yetiştirilmekte, ayrıca doğada kendi haline yetişen ve ekonomik değeri de hayli fazla olan kuru veya yaş Kuzu Göbeği, Gevil ve Kapari gibi ürünlerin ticareti de yapılmaktadır.
KÖYDE YAYLACILIK
            Beci Güzleği diye bilinen yaylası vardır. Benim gördüğüm kadarıyla, bu yaylaya az sayıda hayvancılıkla uğraşan köylü yaz aylarında Güzleğe göç etmektedir. 
KÖYDEN FIKRA
            Köy, yaklaşık 40 sene önce yaşandığı anlatılan şaka ile ünlüdür;
Köye, Ermenek'ten eşeğiyle tak tak helva satan bir seyyar satıcı gelir. Satıcı helvayı çok fazla fiyata satmak istemektedir. Köyün gençleri ne kadar pazarlık ederlerse etsinler satıcı bir türlü indirim yapmaz. Bu duruma çok sinirlenen gençler helvacıya bir şaka yapmaya karar verirler ve helvacının eşeğini iple bağlayıp gece köy camisinin damına çıkarırlar. Ertesi gün satıcı eşeğini ne kadar aradıysa bulamaz. Bu arada köyün imamı sabah ezan okumaya başlayınca eşek anırmaya başlar. Eşeği caminin damından indirmenin oldukça zor olacağını gören helvacı, köylülere (gençlere) bedava helva vermenin karşılığında eşeğini indirtir ve olay tatlıya bağlanır.
 
BİLGİLENDİRME
        Bu bilgileri ve fotoğrafları http://www.mutilcemiz.net -http://www.becikoyu.com/forum/ ve http://beci33mut.com/ sitelerinden aldım. Bütün bu çalışmaların Mut’umuzu daha iyi tanıtmak olduğu inancı ile bende biraz katkıda bulunmak adına bu yazıyı yayınlıyorum.
NOT
            Köy ile ilgili olarak yayınlanması istenen başka bilgiler, hikayeler, fıkralar ve fotoğraflar var ise saffeto@mynet.com adresime gönderirseniz zevkle yayınlarım.
TEŞEKKÜR
http://www.mutilcemiz.net   -http://www.becikoyu.com/forum/ ve http://beci33mut.com/ sitelerinde emeği geçen her kese bir MUTLU olarak şükranlarımı sunuyorum.
 
Köy ile ilgili bulabildiğim Web sayfaları;
http://beci33mut.com/
http://www.becikoyu.com/forum/
http://becili.blogspot.com/
 
  Köylerin Listesi 

1779
0
0
Yorum Yaz