saffetozturk
25 Takipçi | 1 Takip
21 12 2012

Kavaközü Köyü

KÖYE ULAŞIM

Mut'un kuzeyinde kurulmuştur. İlçeye uzaklığı 42 km. İle uzaklığı ise 201 km.dir. Köye; Mut'tan-Karaman yönünde giderken Burunköyü geçince Dağpazarı köyü yoluna sapılarak ulaşım sağlanır. Yol güzergâhında bulunan köyler ise sırayla; Ortaköy, Yapıntı, Burunköy ve Dağpazarı’dır. Dağpazarı köyü ile mesafesi 11 km.dir. Yolu asfalttır. Bir başka yol ise; Kozlar ve Sögütözü yaylalarını geçtikten sonra Dağpazarı köyüne ulaşılarak ulaşım sağlanır.

KÖY HAKKINDA GENEL BİLGİ

Köy, Osmanlı döneminin son dönemlerinde kurulmuştur. “Köye ilk olarak Karaman’ın Lale köyünden gelinerek yerleşenler olmuş. Suyun olduğu yerlerde çıkan kova adındaki bir ottan dolayı kovaözü demişler köyün adına. Daha sonra bu ad Kavaközü olarak değiştirilmiş.” Köyün İlköğretim okulu vardır, fakat taşımalı eğitim-öğretim yapıldığından faal değildir.

KÖYÜN COĞRAFYASI

Adına yakışır şekilde kavak ağaçları ve elma bahçeleri ile doludur. Mut’un kuzeyinde ve Torosların yüksek rakımlı eteklerinde kurulmuştur. Bu yüzden köy dışında yerleşmiş olan birçok köylü yazın yaylalamak amacıyla köye gelmektedirler.

Köyün kuzey yamaçlarında rakıma uygun şekilde ardıç, andız ve göknar ağaçları bulunmaktadır. Güneyinde ise yol boyunca kavak, söğüt, elma ve ceviz bahçeleri mevcuttur. Evler ise taş yapılı, çinko çatılı ve bir birine yakın şekilde yapılmıştır.

KÖYÜN NÜFUSU

1913 yılında 96 kişiden ibaret olan köyünün nüfusu 1985 yılında 405'e ulaşmıştır. 2007 yılı itibariyle nüfus 100 kişiye gerilemiştir. Bunun nedeni de köyün yayla köyü olması ve Karaman iline ve Mut ilçesine çok göç vermesinden kaynaklanmıştır. Yaz aylarında ise nüfus artmaktadır.

KÖYDE SOSYAL ve EKONOMİK HAYAT

Köyde ekonomi tarım ve hayvancılığı dayalıdır. Elma bahçecilik oldukça gelişmiştir. Bunun yanı sıra kiraz, vişne ve ceviz yetiştiriciliği sınırlıda olsa yapılmaktadır. Köyde hububat (arpa, buğday, nohut) ekimi de yapılmaktadır. Yine sınırlı olarak domates, fasulye gibi tarla bitkileri yetiştirilmektedir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Yeterli derecede suyu vardır.

NOT  Köy ile ilgili olarak yayınlanması istenen başka bilgiler, hikâyeler, fıkralar ve fotoğraflar var ise saffeto@mynet.com adresime gönderirseniz zevkle yayınlarım.

Köylerin Listesi

 

139
0
0
Yorum Yaz