saffetozturk
25 Takipçi | 1 Takip
06 12 2007

Mut'un Turistik Yerlerinden Yerköprü

       Mut'un Turistik yerlerinden birisi olup, bir doğa harikasıdır.  Eğer yolunuz Mut'a düşerse Yerköprü'yü görmeden gitmeyin.

Mersin'in Mut ilçesinde Toros Dağları'nın eteğinde yer alan Yerköprü Şelalesi'ni oluşturan 200 metre uzunluğundaki su tüneli içinde doğallığı bozulmamış sarkıtlarla birlikte zengin bitki çeşitleri yer alıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 'Tabiat Anıtı' olarak da tescil edilen ve Ermenek Çayı üzerinde yer alan 'Yerköprü Şelalesi' gezginciler, 'doğa harikası' olarak yorumluyor. Mut ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta olduğu belirtilen şelalenin 110 milyon yıl önce kretose yaşlı kireçtaşlarının faydalanması sonucunda çok dar bir kanyonun oluşmasının yanında yine faydalanmaya bağlı olarak bol karbonatlı su taşıyan bir kaynak suyun varlığıyla ortaya çıktığı belirtiliyor.

        Yaklaşık 30 metre yükseklikten akan şelalenin, kendisini oluşturan 200 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve tabanı göl olan su tünellerinin içerisindeyse doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü yer alıyor. En etkili yerlerden biri olan ve köprü görevini gören mağaranın Gezende Barajı'nda gelen suyla beslenmesi ve kayanın dibindeki gözden çıkan suyun birleşme yerindeki hareketlilik beraberinde serinliği getirirken, suyun düştüğü noktada da oluşan gökkuşağı izleyenlere görsel bir şölen sunuyor.         

0
0
0
Yorum Yaz