saffetozturk
25 Takipçi | 1 Takip
26 10 2011

Piknik

YerköprüKozlar Yaylası
Çevre ne demekt? 
 
      İnsanların doğup büyüdüğü, barındığı, eğitim gördüğü, alışveriş yaptığı, işini, mesleğini sürdürdüğü, dinlenip eğlendiği yerlerin tamamına çevre denir. Diğer bir ifadeyle hayatımızı kuşatan, insanları ve diğer canlıları kucaklayan yerlerin tamamı çevre olarak tanımlanır.
 
Çevremizi niçin temiz tutmalıyız?
 
      Temiz ve sağlıklı bir çevre, bütün canlıların yaşayabilmesi için temel koşuldur. Her canlı gibi insanda çevresiyle uyum içinde yaşamak zorundadır. İnsan hayatının devamını sağlayan sağlığı korumak ise, ancak sağlıklı ve temiz bir çevre ile mümkündür. Bu nedenle vücudumuzu ve elbisemizi temiz tuttuğumuz gibi, yaşadığımız; uzak ve yakın çevremiz olan, evimizi, sokağımızı, okulumuzu, sınıfımızı, kısaca içinde yaşadığımız dünyamızı da temiz tutmalıyız.
KaraekşiKırkpınar
İnsan kendi kendine çevremi temiz tutarım çünkü;
  • Günlük hayatımızda sürekli olarak çevreyle iç içe yaşarız. Temiz bir çevre insana huzur ve mutluluk verir.
  • Sağlıklı olmak için çevremi temiz tutarım. Çünkü kirli bir çevre birçok hastalığın kaynağıdır.
  • Çünkü içinde yaşadığımız çevreyi başkaları ile paylaştığımı bilirim. Bu nedenle ortaklaşa kullandığımız çevreyi kirletmenin, onlara haksızlık olduğu bilinciyle hareket ederim.
  • Çevremizi bulmak istediğim şekilde tertemiz bırakmalıyım.
  • Her zaman kendime yapılmasını istemediğim bir şeyi başkalarına yapmamayı kendime ilke kabul ederim. Diyebilmelidir.
Sıra TekneSertavul Yaylası
    Piknik ve mangal keyfinin Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu kültür ilçemizde oldukça yaygındır. Bunun sebebi de Mut’un Piknik yapma bakımından oldukça elverişli bir yer olmasıdır. Bunların başında Karaekşi, Yerköprü, Kırkpınar, Şifalısu ve yaylalarımız gelmektedir. Etrafı ormanla çevrili olan Mut’umuzun hemen her yerinde piknik yapak mümkündür.
 
Piknik alanlarını temiz tutmak;
 
    Piknik yapmak kadar çevremizi temiz tutmakta çok önemlidir. Ben çok defalar dikkat ettim, birçok kişi piknik yaptıktan sonra çöplerini etrafa bırakarak gitmekteler. Bu davranışları ile hem kendilerine hem de başkalarına saygısızlık yaptıklarını bilmiyorlar. Aslında çok zor değil, piknik sonrası çöplerini poşetlere doldurup en yakında bulunan çöp kovasına koymak. İnanın ki bunlara insanlarımız dikkat ederseler piknik yerlerimiz tertemiz kalacaktır ve bir daha aynı yere geldiklerinde tertemiz bir piknik alanı onlara karşılayacaktır.
    Birde toplu halde yapılan piknik alanlarından sorumlu kurum, kuruluş ve şahısların buraları sık sık kontrol ederek temizliğinin yapılmasını sağlamalıdır. Çöplerin düzenli toplanması, tuvaletlerin temizliği, piknik alanındaki çeşmelerin kontrol edilerek, bozuk olanlarının tamir edilmesi, piknik alanlarında yeterli derecede çöp kovalarının bulundurulması vb. şeylere özen göstermelidir.
 
Mangal Keyfi;
 
    İlçemizde ilkbahar aylarından başlayarak sonbaharın son günlerine kadar piknik yapılmaktadır. Bu yapılan pikniklerin vazgeçilmezlerinden olan mangal keyfidir. Yalnız mangal yaparken yangın çıkmaması için, mangalın etrafı iyice temizlenmeli toprak ortaya çıkarılmalı ve ondan sonra ateş yakılmalıdır. Aksi takdirde etrafa sıçrayan alevler sonucu kuru otlar, yapraklar yâda kuru dal parçaları ateş alabilir. Buda önlenmesi zor yangınlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden piknikçilerin çok dikkatli davranması gerekir. Piknik sonrası da ateşin söndüğünden emin olmadan piknik alanından ayrılmamak gerekir. Yine piknik alanından sorumlu kişiler varsa her piknikçi gittikten sonra, o yeri kontrol ederek yanık halde kalmış kömür parçaları varsa söndürmelidir. Çünkü ormanlarımız Mut’umuzun akciğeridir. Onu korumak bize düşen en büyük görevlerden birdir. Birde herkesin 177 numarasını çok iyi bilmesi gerekir. Ormanlık alanda şüpheli ateş veya duman gördüğünde 177 arayarak orman itfaiyesine haber vermelidir. Bu konuda benim yazacaklarım bu kadar. Görüş bildirmek isteyen olursa, sayfa sonunda Yorum yaz’dan yazabilirler. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  

343
0
0
Yorum Yaz