saffetozturk
25 Takipçi | 1 Takip
18 11 2011

Tarihi Çeşmelerimiz

     Geçmişten günümüze ulaşmış, tarihe ve her çeşit soyut - somut kültürümüze iz ve işaret olan eserleri korumak; kültürümüzü korumanın yanında atalarımızın anısını da yaşatmak anlamına gelmektedir. Örf ve adetlerimizi yaşatmanın bir yolu da, kültürümüze ve tarihi eserlerimize sahip çıkmaktan geçmektedir.

     Mut-Dere Köyündeki Çeşme

     Ben burada Mut merkezinde, köylerinde, yaylalarında, köy ve yayla yolları üzerinde bulunan tarihi çeşmelerimizden bahsetmek istiyorum. O günün şartlarında insanımız için çok önemli olan bu çeşmelerimiz zaman içinde adeta yok oluyorlar. Yaptıranı ve yapıldığı tarihi belirleyen kitabesi çoğunda bulunmayan eski çeşmelerimiz artık sahipsiz kaldılar. Bunlar geçmişte sahipsiz değillerdi. Fonksiyonları gereği çevre sakinlerinin gözetimini ve desteğini alıyorlardı. Şimdi sahipsiz kaldılar. Bu her biri insanların kullanımı için vücut bulmuş çeşmeler, ilçemiz kültür tarihinin görsel delilleri içinde önemli bir yere sahiptirler.

Amcam Çeşmesi

     Çeşmelerimizin bazıları yok oldu, bazıları ise hala ayakta durmakta, fakat çeşmesinden su akmamaktadır. Yayla veya köy yollarında bulunan bazı çeşmeler ise bizlere hizmet vermeye devam etmektedir. Tarihi çeşmelerimiz; yaşayanların himmetlerini büyük bir suskunlukla beklemektedirler. Ne yapmalı, neler yapılabilir, ne yapalım? Biraz konuşmalıyız. Biraz isteklerde bulunmalıyız. Bir şeyler yapılması için elimizden gelen ilgiyi sergilemeliyiz, dememiz yetmiyor. Bu tarihi çeşmelerimiz yok olmadan harekete geçilmesi gerekiyor. Her şeyden önce tahrip olmaya yüz tutmuş bütün tarihi çeşmeler restore edilmeli, restore işi yapılırken çeşmeler hakkında tarihi bilgilere ulaşılabiliniyorsa, çeşmenin üzerine bu bilgiler yazılmalı, restore edilmiş ya da edilmemiş olsun çeşmelerin duyarlarına gelişi güzel yazılar yazarak veya yıkarak tahrip edilmemeli. Tarihi dokusunun korunması sağlanmalıdır. Zarar verenler uyarılmalıdır. Bu konuda daha birçok şey söylemek mümkündür. Ama önemli olan söylemek değil harekete geçmektir. Çünkü tarihi çeşmelerimizin acilen bakıma ihtiyacı vardır.

Mut-Meydan Mahallesindeki Çeşme

     Güzel ilçemizin neresinde olursa olsun restore edilmemiş ve kullanıma açılmamış çeşme bırakmamak ve o çeşmeleri insanlarımızın hizmetine sunmak, geçmişle günümüzü iç içe yaşamamıza ve tarihi kültürümüzü yaşatmamıza vesile olacaktır.

 

Çeşmelerimiz konusunda Sayın Araştırmacı-Yazar Doğan ATLAY'ın güzel bir yazısı var okumak isterseniz BUYRUN BURADAN

357
0
0
Yorum Yaz