saffetozturk
25 Takipçi | 1 Takip
31 10 2012

Tarihi Eser

TARİHİ ESER NEDİR?  Çok geniş bir anlama sahiptir. Kısaca anlatmak gerekirse genelde yok olmuş devletlerin, milletlerin yaşadığı dönemlerden kalan yapılar, ibadet yerleri, devlet binaları, çeşme, köprü v.s, bunların dışında ev eşyaları, süs eşyaları dönemim paraları gibi günlük kullanımda ne varsa bu materyallerin hepsi tarihi eserdir.

NEDEN ÖNEMLİDİR?  Tarihi eserler bir toplumun geçmişini anlatan en önemli kalıntılardır. Geçmiş yaşamları anlayabilmek için önemlidir. Tarihi eserlerden elde edilen verilerle günümüzden binlerce yıl önce yaşamış bir toplumun ne yediğinden, nasıl yaşadığına kadar birçok bilgiye ulaşmamızda bize yardımcı olur.

      Tarihi eserler bulunduğu bölgede yaşamış toplumların özelliklerini taşıdığından kimlerin o bölgede hangi yıllarda nasıl yaşadığını, ne yediklerini, ne içtiklerini, ne giydiklerini, nasıl binalar yaptıklarını, ne ekip ne biçtiklerinden, dini inançlarına kadar birçok bilgiyi bizlere vermektedir. Her toplumun kendine ait özellikleri olduğundan yapı biçiminden, günlük kullandıkları eşyalara kadar hangi toplumların nerelerde, nasıl yaşadığını bizlere anlattığı için çok önemlidir. Bu eserler önce bulundukları bölgenin sonrada ülkenin milli varlıklarıdır. Bu yüzden her birey tarafından bu eserlere sahip çıkılmalı, tahrip edilmesine veya yok edilmesine engel olunmalıdır.

      Tarihi eserler Kendi içinde birçok bölüme ayrılır. Arkeolojide tarihi eserler, temel iki bölümden oluşur. Bunlar I.Taşınabilir Kültür varlıkları II. Taşınmaz Kültür Varlıkları

I TAŞINABİLİR KÜLTÜR VARLIKLARI  Bunlar isminde anlaşılacağı gibi taşınabilen eşyalardır. Bunlar çanak çömlek, vazo, sikkeler, paralar, heykeller v.s. kısacası aklınıza gelebilecek her şey diyebiliriz.

II TAŞINMAZ KÜLTÜR VARLIKLARI Taşınmaz denilince tarihi yapılar, hanlar, hamamlar, suyolları, çeşmeler, gibi yerinden kaldırılması yasak olan eserlerdir.

RESTORE ETMEK  Bir mimari eseri, bir tablo veya bir heykel gibi herhangi bir sanat eserinin zamanla veya başka bir nedenle zarar görmüş, bozulmuş kısımlarını, o eserin sanat değerine ve eski şekline zarar vermeksizin sanat bakımından tamir ve onarmaktır. Restorasyon işini herkes yapamaz, öncelikle tarihi saygı gösterecek ve restore edilecek eserlerin geçmişinde kullanılan malzemeyi iyi tanıması gerekir.

NEDEN RESTORE YAPILMALIDIR? Geçmişe tanıklık yapmış tarihi eserlerin gelecek kuşaklara aktarılması için bu eserlerin korunması ve onarılması gerekir. Tarihi eserin aslına uygun hale getirilmesi için yapılaması gereken doğru çalışmayı, işini iyi bilen ekiple yapmak ve tarihi eserin dokusuna zarar vermeden yapmak çok önemlidir. Bilinçsizce yapılan onarımlar tarihi dokuya zarar vereceğinden yapılması uygun değildir. Eseri aslından çıkararak başka bir yapı haline getireceğinden, gelecek nesillere de yanlış bilgiler aktarır.

      Bu bilgileri şunun için yazdım; doğup büyüdüğüm ve buralı olmaktan gurur duyduğum Mut’umuzda çok önemli tarihi eserlerimiz bulunmaktadır. Fakat zamanla zarar görmüş, bozulmuş ve yok olmaya yüz tutmuştur. Oysaki bu eserler; bölgemizde bizlerden önce yaşamış olan insanlara hizmet etmiştir ve o insanların yaşam biçimlerini günümüzde bize anlatmaktadır. Bu eserlerin restore edilmesi ve korunması için, zaman kaybetmeden harekete geçilmelidir.  Çünkü tarihi eserler bir toplumun kültürünü, yaşam biçimini anlatır ve geçmişten-günümüze ve geleceğe ışık tutar. Yine tarihi eserler, kendi ecdadının yaşadığı yerleri görmek isteyen birçok kişiye hizmet eder. Dolayısıyla tarihi eserler turizm açısından da çok önemlidir.

 

1903
0
0
Yorum Yaz